ScalaSphere DevTools Summit

W dniach 11-12 lutego 2016 w Krakowie wzięłam udział w konferencji ScalaSphere DevTool Summit. Była poświęcona narzędziom wspomagającym pracę programistów Scali. Jedna z najbardziej technicznych konferencji w jakich brałam udział. Doświadczeni prelegenci, ciekawe tematy, luźne after party – dla mnie świetnie spędzony weekend.

ScalaSphere w pigułce

To były bardzo intensywne dwa dni. Dominowały techniczne szczegóły wyzwań stojących przed programistami rozwijającymi narzędzia oraz pokazy nowinek. Większość prezentacji bardzo mi się podobała, nie było “lania wody”.

Mimo, że pewne tematy były dla mnie nowością prelegenci potrafili przestawić je w przystępny sposób. Na pewno części z omawianych bibliotek czy narzędzi zapewne nigdy nie wykorzystam, ale nadmiar wiedzy nie boli. Mam nadzieję, że w przyszłym roku również będę mogła wziąć w ScalaSphere.

Organizatorzy perfekcyjnie sprostali zadaniu goszczenia ponad 100 uczestników. Lokalizacja blisko centrum Krakowa, pyszne jedzenie, wygodna sala konferencyjna, odpowiednie nagłośnienie i rzutnik widoczny nawet z ostatnich miejsc bardzo przypadły mi do gustu.

Sądzę, że 13 wykładów, 6 lightning talks, panel dyskusyjny i 3 hackatony zadowoliły nawet wybredne osoby. Wszyscy prelegenci byli ekspertami z przynajmniej kilkuletnim stażem. Można było wysłuchać wykładów osób zaangażowanych w tworzenie topowych środowisk do pracy ze Scalą: Scala IDE i wtyczki do IntelliJ IDEA.

Korzystać z IDE czy nie

Większość programistów korzysta z różnych IDE. Część wykładów była poświęcona alternatywnemu podejściu – programowaniu w edytorach tekstowych, bez użycia IDE. Dave Gurnell dał kilka wskazówek przydatnych nie tylko dla przeciwników IDE. Wspomniał m. in. o efektywnym wykorzystaniu programów typu Launchy, przeglądarkach dokumentacji i skrótach działających w Scaladoc.

Rory Graves i Sam Halliday przedstawili ENSIME – ciekawe narzędzie, które pozwala dodać niektóre funkcje IDE do edytora tekstowego. Cały czas jest rozwijane, aktualnie może zapewnić np. kolorowanie składni, autouzupełnianie i sprawdzanie poprawności składni.

Zintegrowane środowiska programistyczne

Sporo prelegentów było związanych ze Scala IDE. Matthias Langer omówił bibliotekę do refaktoryzacji, Wiesław Popielarski pokazał jak skorzystać z ewaluatora wyrażeń oraz asynchronicznego debuggera. Iulian Dragos pokazał czego się nauczył podczas pracy nad Scala IDE.

Główne problemy Scali

Scala jest językiem, który cały czas jest intensywnie rozwijany. Ze względu na dość duży poziom skomplikowania podejmowane są próby zmniejszenia jego złożoności. Eugene Burmako przedstawił Scala.meta. Jest to projekt z którym programiści wiążą ogromne nadzieje, ponieważ upraszcza wykorzystanie refleksji i makr. Dodatkowo pozwala na manipulację elementami wcześniej niedostępnymi np. komentarzami.

Scala w porównaniu z Javą ma dużo więcej metod. Lukas Wegmann tworzy Scaps, który od razu przypadł mi do gustu. Pozwala wyszukiwać metody i funkcje na podstawie typów. Przykładowo wyszukując List => immutable.Set otrzymamy metody których możemy użyć ,żeby przekształcić listę do zbioru.

Na konferencji o narzędziach nie mogło zabraknąć wykładu o bibliotece 🙂 Jon Pretty pokazał Rapture, bibliotekę wspomagającą codzienne czynnościach programistycznych. Upraszcza pracę m. in. z JSONem, XMLem, IO, kryptografią, HTMLem, internacjonalizaccją, interfejsem cmd, LaTeXem, CSV. Co ciekawe, jej konfiguracja opiera się na definiowaniu odpowiednich importów.

Duże wrażenie na wszystkich uczestnikach wywarł Coursier służący do błyskawicznego pobierania zależności projektu. Pokaz jak szybko działa dla repozytorium Sparka spowodował oklaski całej publiczności.

Przez większość konferencji przewijał się temat SBT. Prelegenci narzekali, że jest zbyt skomplikowany, ciężko się z niego korzysta, a jego kod źródłowy jest trudny do zrozumienia.

Zaproszenie do kontrybucji

Większość prezentacji oprócz przedstawienia różnorodnych projektów, miała na celu zachęcić programistów do pomocy przy rozwijaniu bibliotek i narzędzi. Każdy z nas w codziennej pracy używa wielu otwartych bibliotek. Bez nich musielibyśmy “odkrywać koło na nowo”, nie wspominając już o ilości zbędnie powtórzonego kodu. Prelegenci starali się przekonać, że warto poświęcić część wolnego czasu na rzecz społeczności – wszyscy na tym skorzystamy.

Go to the Hackaton
Go to the Hackaton

 

Related Posts

Konferencja Scalar 2016

16.04.2016 miałam przyjemność uczestniczyć w konferencji Scalar w Warszawie. To już trzecia edycja, więc da się odczuć doświadczenie organizatorów. Prelegenci przybyli z różnych zakątków, żeby podzielić się tym co w Scali piszczy.

Read More

Kraków Scala User Group – DI in Akka, Reactive Streams

29 lutego miałam przyjemność uczestniczyć w spotkaniu Kraków Scala User Group. Zaprezentowano dwa tematy, o których niewiele wcześniej wiedziałam. Obie prezentacje były na wysokim poziomie merytorycznym, a jednocześnie przykłady były tak dobrane, żeby każdy mógł zrozumieć temat. Miłym zaskoczeniem było nagrywanie spotkania, niedługo powinny być dostępne filmy z prezentacji.

Read More

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *