Jak dodać Mavena do istniejącego projektu

W tym wpisie pokażę jak dodać Mavena do istniejącego projektu w kilku prostych krokach. Przykład będzie opierał się o projekt KiMage, którego źródła znajdziesz na GitHubie. Wykorzystam również środowisko IntelliJ IDEA 15.0.4.

1. Tworzenie pliku pom.xml

Na początku trzeba stworzyć główny plik konfiguracyjny pom.xml. Więcej o pom.xml możesz przeczytać w poprzednim wpisie.

Kliknij prawym przyciskiem na projekt i wybierz File -> Add Framework Support…:

Jak dodać Mavena do istniejącego projektu - add framework support

Następnie zaznacz Maven i kliknij OK.

Add Maven support

Plik pom.xml został utworzony i uzupełniony domyślnymi wartościami. Zauważ, że pliki *.java zostały przeniesione do odpowiedniego folderu – src/main/java (zgodnie ze standardem).

2. Konfiguracja pom.xml

Wygenerowane wartości groupId, artifactId, version, packaging, name i url w pliku pom.xml uzupełnij poprawnymi danymi (zgodnie z dokumentacją nie wszystkie pola są wymagane).

Często jednak to nie wystarczy, aby projekt się poprawie kompilował. W tym przypadku dodałam plugin, który nadpisuję domyślną wersję Javy (1.5) i ustawiłam kodowanie plików źródłowych na UTF-8. Poniżej końcowy pom.xml:

3. Maven Runner

Na koniec upewnij się, że Maven Runner używa odpowiedniej dla projektu wersji Javy. Wejdź w File -> Settings… -> Build, Execution, Deployment -> Build Tools -> Maven -> Runner. Zwykle wybieram opcję Use project JDK.

Jak dodać Mavena do istniejącego projektu - Maven Runner

4. Uruchomienie

Tak skonwertowany projekt możemy uruchomić poleceniem Mavena:


Zdjęcie wyróżniające: Raúl Hernández González na licencji CC 2.0. Zdjęcie oryginalne ma inne wymiary.

Related Posts

Confitura 2016

W tym roku odbyła się jubileuszowa 10 edycja Confitury. Konferencję mogę szczerze polecić każdemu kto chce być na bieżąco z technologiami związanymi z JVM. Wykłady były na bardzo dobrym poziomie. Jak co roku poznałam kilka nowych osób i spotkałam znajomych, z którymi widuję się tylko na branżowych konferencjach. Luźna atmosfera pozwoliła na rozmowę z prelegentami.

Read More

PJUG Kraków – Java 9 i JUnit 5

Na kolejnym meetupie Polish Java User Group w Krakowie same nowości – Java 9 i JUnit 5. Coraz więcej wiadomo o Javie 9 – tym razem można było zobaczyć przykłady kodu korzystającego z JDK 9 Early Access Release. Na drugim wykładzie dowiedziałam się jak będzie wyglądała nachodząca wersja jednej z najpopularniejszych bibliotek do testowania – JUnit.

Read More

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *