HAX kernel module is not installed! – Android Studio

Kilka dni temu chciałam przetestować androidową aplikację na tablecie. Urządzenie na którym zwykle testuje ma dość mały ekran, więc zdecydowałam się skorzystać z emulatora jaki dostarcza Android Studio. Ze względu na to, że emulatory są dość wolne bardzo rzadko uciekam się do takich testów, czasami jednak nie ma wyjścia. Zaczęłam od zainstalowania odpowiedniego emulatora. Przy uruchamianiu nie obyło się bez problemów, pierwsze co zobaczyłam to “HAX kernel module is not installed!”.

Problem

Często przy pierwszej konfiguracji środowiska zdarzają się problemy. Po zainstalowaniu emulatora dla Nexusa 10 próbowałam go uruchomić. Niestety pojawił się komunikat wskazujący na problemy z HAXM:

Od czego zacząć

HAXM wspomaga wirtualizację. Komunikat błędu sugerował, że nie jest zainstalowany. Trzeba to sprawdzić w SDK Manager. W moim przypadku był już zainstalowany, treść komunikatu jest więc nieco myląca.

HAX kernel module is not installed - SDK Manager

Co dalej z “HAX kernel module is not installed”

Co zabawne, “Installed” nie musi oznaczać, że faktycznie jest zainstalowany na komputerze, a tylko pobrany. Upewniamy się o tym przeszukując listę zainstalowanych programów w poszukiwaniu pozycji Intel Hardware Accelerated Execution Manager. Jeśli jej nie znajdziemy wybieramy katalog w którym zainstalowaliśmy SDK (u mnie zgodnie z pierwszą linijką komunikatu D:\android-sdk), następnie extras\intel\Hardware_Accelerated_Execution_Manager i instalujemy uruchamiając intelhaxm-android. W moim przypadku i tutaj pojawiła się przeszkoda. Nie mogłam zakończyć instalacji mimo, że wiedziałam, że mój komputer obsługuje wirtualizację.

 

Intel Virtualization Techhnology not supported

 

Po szybkiej wizycie na jednej z moich ulubionych stron – StackOverflow, wszystko potoczyło się gładko. Nie zdawałam sobie sprawy, że włączony Hyper-V z którego dość często korzystam może powodować ten problem. Rozwiązaniem jest wyłączenie Hyper-V. Otwieramy Panel Sterowania -> Programy -> Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows i odznaczamy Hyper-V. Po ponownym uruchomieniu komputera, udało mi się zainstalować HAXM, a emulator uruchomił się poprawnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *