Kraków Scala User Group – DI in Akka, Reactive Streams

29 lutego miałam przyjemność uczestniczyć w spotkaniu Kraków Scala User Group. Zaprezentowano dwa tematy, o których niewiele wcześniej wiedziałam. Obie prezentacje były na wysokim poziomie merytorycznym, a jednocześnie przykłady były tak dobrane, żeby każdy mógł zrozumieć temat. Miłym zaskoczeniem było nagrywanie spotkania, niedługo powinny być dostępne filmy z prezentacji.

DI in Akka

Pierwszy wykład poprowadził Grzegorz Wilaszek. Na początku przedstawił niewielki projekt oparty na aktorach. Istotną wadą było to, że w aktorach znajdowało się dużo zbędnej logiki. Ta logika dotyczyła tworzenia obiektów potrzebnych do wykonania zadania aktora. Nie dotyczyła bezpośrednio samego zadania aktora, więc nie powinna być w aktorze.

Przez całą prezentację Grzegorz pokazywał w jaki sposób można uprościć podany przykład. Krok po kroku odciążał aktora usuwając z niego zbędną logikę. Finalnie kod aktora miał zaledwie kilka linijek. Projekt nabrał przejrzystości.

Redesign kodu był możliwy dzięki bibliotece Shapeless, która pozwala używać list heterogenicznych. Dodatkowo zapewnia bezpieczeństwo typów – błędy związane z typami widzimy już na etapie kompilacji. Nie znałam wcześniej tej biblioteki, ale po wykładzie nabrałam chęci wypróbowania jej. Z niecierpliwością czekam na nagrania ze spotkania, żeby odświeżyć sobie podane informacje.

Na meetupie Kraków Scala User Group pojawiła się informacja o wydaniu eksperymentalnej wersji biblioteki obsługującej DI autorstwa prelegenta.

Kraków Scala User Group - Di in akka

Introduction to Streams and Reactive Streams

Kolejną prezentację wygłosił Michał Płachta. Sporą część wykładu wypełniały praktyczne informacje o operacjach jakie możemy wykonywać na strumieniach.

Michał pokazał jak od podstaw zbudować grę w węża wykorzystując strumienie. Na początku cała gra była w JavaScript, później doszedł backend w Scali. Byłam zaskoczona w jaki sposób można wykorzystać strumienie do stworzenia gry. Kod jest dostępny na githubie prelegenta. Mam nadzieję, że niedługo obejrzę całą prezentację ponownie, tym razem już w zaciszu własnego pokoju.

Kraków Scala User Group - Reactive Streams


Zdjęcie wyróżniające: FreeImages.com/Irum Shahid

 

Related Posts

Konferencja Scalar 2016

16.04.2016 miałam przyjemność uczestniczyć w konferencji Scalar w Warszawie. To już trzecia edycja, więc da się odczuć doświadczenie organizatorów. Prelegenci przybyli z różnych zakątków, żeby podzielić się tym co w Scali piszczy.

Read More

ScalaSphere DevTools Summit

W dniach 11-12 lutego 2016 w Krakowie wzięłam udział w konferencji ScalaSphere DevTool Summit. Była poświęcona narzędziom wspomagającym pracę programistów Scali. Jedna z najbardziej technicznych konferencji w jakich brałam udział. Doświadczeni prelegenci, ciekawe tematy, luźne after party – dla mnie świetnie spędzony weekend.

Read More

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *